FESTIVALS
                                                                                                                  AND
                                                                                                  OTHER MUSIC EVENTS



WISCONSIN BANDS

MAY

SAT.MAY  21 MANTZ BROTHERS ST. KILLIANS (HARTFORD) 7P.M.
SAT. MAY 21 OIL CAN HARRY OLD MILL PARK (PELLA) 7:30P.M.

SUN. MAY 22 SCOTCH AND SODA ST. KILLIANS (HARTFORD) 1P.M.

FRI. MAY 27 REBEL GRACE KONKEL PARK (GREENFIELD) 7P.M.
FRI. MAY 27 RHYTHM METHOD IMMACULATE HEART OF MARY (WEST ALLIS) 7P.M
.

SAT. MAY 28 OUR HOUSE PEWAUKEE BEACH (PEWAUKEE) 9A.M. (NOT A MISTAKE-EARLY MORNING)
SAT. MAY 28 OLDIES BUT GOODIES SPECTCULAR KONKEL PARK(GREENFIELD) 2P.M.
SAT. MAY 28 BRITINS IMMACULATE HEART OF MARY (WEST ALLIS) 2P.M.
SAT. MAY 28 CHERRY PIE KONKEL PARK (GREENFIELD) 7P.M.
SAT. MAY 28 STETSIN & LACE IMMACULATE HEART OF MARY (WEST ALLIS) 7P.M.
SAT. MAY 28 OFF THE RECORD VILLAGE PARK (PALMYRA) 7:30P.M.
SAT. MAY 28 THE NOW CHOCOLATE FEST (BURLINGTON) 8:30P.M.



SUN. MAY 29 DOO WOP DADDIES (KONKEL PARK(GREENFIELD) 2P.M.
SUN. MAY 29 TEMERAMENTS/SWING O'MATICS IMMACULATE HEART OF MARY (WEST ALLIS) 2P.M.
SUN. MAY 29 CATEGORY X J.J.'S ON THE HILL (TICHIGAN) 3P.M.
SUN. MAY 29 FALL HAZARD BEACHSIDE OASIS (RACINE) 3P.M.
SUN. MAY 29 XENO & JOE BRAUNS SPORTS BAR (WEST ALLIS) 6-9P.M.
SUN. MAY 29 LIGHT UP IMMACUALTE HEART OF MARY (WEST ALLIS) 7-9P.M.
SUN. MAY 29 THE TOYS KONKEL PARK (GREENFIELD) 7P.M.


MON. MAY 30 BRITINS CHOCOLATE FEST (BURLINGTON) NOON-3P.M.
MON. MAY 30 HAT TRICK AMERICAN LEGION #449 (BROOKFIELD) 2:30P.M.

FRI.  JUNE 3 RHYTHM METHOD ST. ALOYSIUS (WEST ALLIS) 6:30P.M.

SAT. JUNE 4  SHUT THE FRONT DOOR ST. JOHN NEUMAN (WAUKESHA) 2-5P.M.
SAT. JUNE 4 DO WOP DADDIES ST. THOMAS AQUINAS (WATERFORD) 2:00P.M.
SAT. JUNE 4 DIRTY BOOGIE QUEEN OF APOSTLES (PEWAUKEE) 3:00P.M.
SAT. JUNE 4 REBEL GRACE QUEEN OF APOSTLES (PEWAUKEE) 6:00P.M.
SAT. JUNE 4 THE CHEAP SHOTS ST. ROBERT FAIR (SHOREWOOD) 6:00P.M.
SAT. JUNE 4 76 JULIET ST. ALOYSIUS (WEST ALLIS) 7-10:30P.M.
SAT. JUNE 4 BIG SHOES ST. JOHN NEUMAN (WAUKESHA) 7:00P.M.

SUN. JUNE 5 DO WOP DADDIES ST. JOHN NEUMAN (WAUKESHA) NOON
SUN. JUNE 5 RIVERWEST ACES ST. ROBERT FAIR NOON-3:00P.M.
SUN. JUNE 5 FAT BOY RUN WEST ALLIS ALA CARTE 12:15-2:45P.M.
SUN. JUNE 5 ERIC EBERT WEST ALLIS ALA CARTE TBA
SUN. JUNE 5 DOCTOR SNAKE OIL ST. ROBERT FAIR (SHOREWOOD) 3:00P.M.
SUN. JUNE 5 ANDREA AND THE MODS WEST ALLIS ALA CARTE 3:30-5:30
SUN. JUNE 5 HIGHFIELD DRIVE ST. ALOYSIUS 3:30P.M.

THURS. JUNE 7 THE MOSLEYS HUMBOLDT PARK 7:00P.M.
THURS. JUNE 7 COLD SWEAT AND THE BREW CITY HORNS ST. THOMAS AQUINAS (WATERFORD) 7:00P.M.

THURS. JUNE 9 OLDIES BUT GOODIES SPECTACULAR ITALIAN COMMUNITY CENTER 6:30-9:00P.M.
THURS. JUNE 9 THE RICOCHETTES VILLAGE PARK (MENOMONEE FALLS) 6:30-8:00P.M.

FRI. JUNE 10 NORA COLLINS THIENSVILLE PARK 5:30-8:30P.M.
FRI. JUNE 10 COLD SWEAT ST. JOHN VIANNY (BROOKFIELD) 6:30-11:00P.M.
FRI. JUNE 10 ROOM TO MOVE SALTY TOAD (WAUKESHA) 6:30-9:00P.M.
FRI. JUNE 10 BELLA CAIN THIENSVILLE PARK 8:30-MIDNIGHT

SAT. JUNE 11 TEXAS 55 THIENSVILLE PARK 2:00P.M.
SAT. JUNE 11 LARRY LYNN BAND GEORGIE PORGIES CUSTARD 4:30P.M.
SAT. JUNE 11 IN THE KNOW THIENSVILLE PARK 5:00-8:00P.M.
SAT. JUNE 11 EDDIE BUTTS BAND & STRAY VOLTAGE ST. JOHN VIANNEY (BROOKFIELD) 6:00-11:00P.M.
SAT. JUNE 11 MOZARTS CADILLAC ACTION IN JACKSON (jACKSON) 8:00
SAT. JUNE 11 CHERRY PIE THIENSVILLE PARK 8:00P.M.

SUN. JUNE 12 DO WOP DADDIES ST. JOHN VIANNEY (BROOKFIELD) 3:00P.M.

THURS. JUNE 16 33RPM ST. ROMANS 6:00P.M.
THURS. JUNE 16 BOBBY WAY AND THE FABULOUS WAYOUTS QUAKER, STEAK AND LUBE (NEW BERLIN) 6:00-9:30P.M.

FRI. JUNE 17 DO WOP DADDIES POLISH FEST NOON-2:30P.M.
FRI. JUNE 17 MT. OLIVE ST. ROMANS 7:00-11:00P.M.FRI. JUNE 17 RHYTHM METHOD ST. ROMANS 7:30-11:00P.M.

SAT. JUNE 18 DO WOP DADDIES ST. ROMANS 2:00P.M.
SAT. JUNE 18 BOBBY FRISS ST. ROMANS 7:00P.M.

SUN. JUNE 19 DO WOP DADDIES FIELD PARK (MUKWONAGO) 2:00P.M.
SUN. JUNE 19 LARRY LYNNE BAND POLISH FEST 6:00P.M.
SUN. JUNE 19 BOBBY WAY AND THE FABULOUS WAYOUTS POLISH FEST 6:00-8:00P.M.

THURS. JUNE 23 OFF THE RECORD NIXON PARK (HARTLAND) 6:00P.M.
THURS. JUNE 23 BRITINS ENDERIS PARK (WAUWATOSA) 6:30P.M.
THURS. JUNE 23 OUR HOUSE VILLAGE PARK (MENOMONEE FALLS) 6:30-8:00P.M.
THURS. JUNE 23 LARRY LYNNE BAND ITALIAN COMMUNITY CENTER 6:30-9:00P.M.

FRI. JUNE 24 THE RICOCHETTES THE STEAMING CUP (WAUKESHA) 6:30-9:00P.M.

SAT. JUNE 25 OUR HOUSE STRAWBERRY FESTIVAL (CEDARBURG) 1:00P.M.
SAT. JUNE 25 HAT TRICK PEWAUKEE BEACH 2:00-5:00P.M.
SAT. JUNE 25 LARRY LYNNE BAND FLUEGGE OPTICAL (WATERFORD) 3:00P.M.
SAT. JUNE 25 LOVIN KIND STRAWBERRY FESTIVAL (CEDARBURG) 3:00P.M.
SAT. JUNE 25 EL REY AND THE NIGHTBEATS EAGLES CLUB PARKING LOT (WAUKESHA) 6:00-10:00P.M.
SAT. JUNE 25  DO WOP DADDIES XAVERIAN MISSION (FRANKLIN) 6:45P.M.
SAT. JUNE 25 DEL RAYS PEWAUKEE BEACH 7:00P.M.
SAT. JUNE 25 MOZARTS CADILLAC FIREMANS PARK (THERESA) 8:00P.M.

SUN. JUNE 26 LARRY LYNNE BAND ST. PAULS 11:30A.M.
SUN. JUNE 26 BOBBY WAY AND THE FABULOUS WAYOUTS STRAWBERRY FESTIVAL (CEDARBURG) NOON
SUN. JUNE 26 DO WOP DADDIES HOLY APOSTLES (NEW BERLIN) 1:30P.M.

WED. JUNE 29 ROCKER PARK CONCERT (SEYMOUR) 6:30-8:30P.M.

THURS. JUNE 30 LARRY LYNNE BAND QUAKER, STEAK AND LUBE (NEW BERLIN) 6:00-9:30P.M.

JULY

AUGUST

FRI. AUG. 19  ROAD CREW OUR LADY OF LOURDES 6:00P.M.
FRI. AUG. 19  76 JULIET OUR LADY OF LOURDES 6:30P.M.
FRI. AUG. 19  THE TOYS ST. MATTHIAS (WEST ALLIS) 7:00P.M.
FRI. AUG. 19  EDDIE BUTTS BAND ST. MATTHIAS (WEEST ALLIS) 7:00P.M.



SAT. AUG. 20  HOT OFF THE GRILL OUR LADY OF LOURDES 2:00P.M.
SAT. AUG. 20  ERIC DIAMOND OUR LADY OF LOURDES 2:00P.M.
SAT. AUG. 20 GROOVE THERAPY OUR LADY OF LOURDES 6:30P.M.
SAT. AUG. 20 ALMIGHTY VINYL OUR LADY OF LOURDES 6:30P.M.
SAT. AUG. 20 LARRY LYNNE BAND ST. LOUIS PARISH 6:30P.M.
SAT. AUG. 20 DARYL STUERMER BAND SOUNDS OF SUMMER (WHITEFISH BAY) 8:30P.M.


SUN. AUG. 21 TOM ANTHONY OUR LADY OF LOURDES 12:00P.M.
SUN. AUG. 21 RIVERWEST ACES RIVERWEST GARDENERS MARKET 12:00P.M.
SUN. AUG, 21 DO WA WA   ST. LOUIS PARISH (CALEDONIA) 3:00P.M.
SUN. AUG. 21 ROCKER SMASHED ON THE ROCKS (ALGOMA) 3:00P.M.
SUN. AUG. 21 JERRY & NORA AND THE REVIEW OUR LADY OF LOURDES 3:30P.M.
SUN. AUG. 21 CLASS OF '62/SURF BOYS KENOSHA COUNTY FAIR (WILMOT) 3:30P.M.
SUN. AUG. 21 RHYTHM METHOD OUR LADY OF LOURDES 4:30P.M.
SUN. AUG. 21 THE BRITINS ST. RITA'S (RACINE) 4:30P.M.

THU. AUG. 25 BIG WHEEL BAND QUAKER, STEAK & LUBE (NEW BERLIN) 6:00P.M.
THU. AUG. 25 GROOVE THERAPY ITALIAN COMMUNITY CENTER 6:30P.M.
THU. AUG. 25 PROJECT 3:13 MUSKEGO COMMUNITY FEST 6:30P.M.
THU. AUG. 25 COLD SWEAT & THE BREW CITY HORNS  ENDERIS PARK (WAUWATOSA) 7:00P.M.

FRI.  AUG. 26  WHISKEY BELLES  MUSKEGO COMMUNITY FEST 5:30P.M.

FRI. AUG. 26  THE TOYS ST. MATTHIAS (WEST ALLIS) 7:00P.M.
FRI. AUG. 26  COLD SWEAT & THE BREW CITY HORNS  MUSKEGO COMMUNITY FEST (MUSKEGO) 7:30P.M.
FRI. AUG. 26  EDDIE BUTTS BAND ST. MATTHIAS (WEEST ALLIS) 7:00P.M.
FRI. AUG. 26  THE NOW ST. SAVA 7:30P.M.
FRI. AUG. 26  BELLA CAIN ST. JAMES (MUKWONAGO) 8:00P.M.
FRI. AUG. 26  ALTER EGO ST. AGNES (BUTLER) 7:00P.M.
FRI. AUG. 26  JEFF PULVERMACHER ST. AGNES (BUTLER) T.B.A.
FRI. AUG. 26  ERIC BARBIERI ST. AGNES (BUTLER) T.B.A.


SAT. AUG. 27  CLOVE ST. MATTHIAS (WEST ALLIS) 2:00P.M.
SAT. AUG. 27  ALMIGHTY VINYL ST. MATTHIAS (WEST ALLIS) 2:00P.M.
SAT. AUG. 27  GEORGIA OVERDRIVE ST. SAVA 2:00P.M.
SAT. AUG. 27  LARRY LYNN TRIO GEORGIE PORGIES (OAK CREEK) 4:00P.M. (Cancelled)
SAT. AUG. 27 DEPOT EXPRESS  MUSKEGO COMMUNITY FEST (MUSKEGO) 4:00P.M.
SAT. AUG. 27 TEXAS DAVE, BARB HUNTEMAN & TOM PLUTSHACK  PIZZERIA PICCOLA (WAUWATOSA) 6:00P.M.
SAT. AUG. 27 THE NOW MUSKEGO COMMUNITY FEST (MUSKEGO) 8:00P.M.
SAT. AUG. 27  STETSIN AND LACE ST. MATTHIAS (WEST ALLIS) 7:00P.M.
SAT. AUG. 27  RHYTHM METHOD ST. MATTHIAS (WEST ALLIS) 7:00P.M.
SAT. AUG. 27  CHERRY PIE ST. SAVA 7:00P.M.
SAT. AUG. 27  COLD SWEAT & THE BREW CITY HORNS ST. AGNES (BUTLER) 7:00P.M.

SAT. AUG. 27  MOSTLY WATER  ST. JAMES (MUKWONAGO) 8:00P.M.

SUN. AUG. 28  DUSTY JEWEL ST. MATTHIAS (WEST ALLIS) 12:00
SUN. AUG. 28  LARRY LYNNE BAND FIREMANS PARK (RICHFIELD)  1:00P.M.
SUN. AUG. 28 CHRIS MARIANI MUSKEGO COMMUNITY FEST (MUSKEGO) 1:00P.M.
SUN. AUG. 28  DEPOT EXPRESS ST. JAMES (MUKWONAGO) 1:00P.M.
SUN  A
UG. 28  THE SOCIABLES ST. SAVA 2:00P.M.
SUN. AUG. 28  CLOSE ENUF  ST. CHARLES OF BORROMEO 3P.M.
SUN. AUG. 28  BELLA CAIN ST. MATTHIAS (WEST ALLIS) 4:00P.M.
SUN. AUG. 28  RANDOM MAXX TRIO MUSKEGO COMMUNITY FEST (MUSKEGO) 4:00P.M.
SUN. AUG. 28  THE NOW ST. MATTHIAS (WEST ALLIS) 4:00P.M.

SEPT

THUR. SEPT. 1 LARRY LYNNE BAND  ITALIAN COMMUNITY CENTER 6:30P.M.

SAT.  SEPT. 3 LARRY LYNNE TRIO  GE
ORGIE PORGIES (OAK CREEK) 4:00P.M.

SUN. SEPT. 4 TOM ANTHONY GROUP  MILTON VRETNAR PARK (ST. FRANCIS) 1:00P.M.
SUN. SEPT. 4 BOOMER NATION SUBURBAN HARLEY (THIENSVILLE) 1:00P.M.
SUN. SEPT. 4 ROOM TO MOVE  VFW (OAK CREEK) 2-4P.M. & 5:30-7P.M.
SUN. SEPT. 4 LARRY LYNNE BAND  MILTON VRETNAR PARK (ST. FRANCIS) 6P.M.

MON. SEPT. 5 SENSATIONS SWISS STREET PUB (FRANKLIN) 2:00P.M.
MON. SEPT. 5 HAT TRICK AMERICAN LEGION #449 (BROOKFIELD) 2:00P.M. (INSIDE)
MON. SEPT. 5 BOOMER NATION  ST. MARTINS FAIR 11A.M.

THUR. SEPT. 8  ALMIGHTY VINYL  ST. GREGORY THE GREAT (WEST ALLIS) 6:00P.M.
THUR. SEPT. 8  THE RICOCHETTES  ITALIAN COMMUNITY CENTER 6:30P.M.

FRI. SEPT. 9 OUR HOUSE  ST. LUKES (BROOKFIELD) 7:00P.M.

SAT. SEPT. 10 FLOOR IT  HOLZ MOTORS (HALES CORNERS) 10A.M.

SUN. SEPT. 11 TOM ANTHONY GROUP  ST. GREGORY THE GREAT (WEST ALLIS) 12:00P.M.
SUN. SEPT. 11 DOO WOP DADDIES  ST. CHARLES (HARTLAND) 1:30-5:30P.M.

THUR. SEPT. 15 TOM ANTHONY GROUP ITALIAN COMMUNITY CENTER 6:30P.M.

SAT. SEPT. 17  OUR HOUSE  CEDARBURG WINE & HARVEST FESTIVAL (CEDARBURG) 6:30-8:30P.M.
SAT. SEPT. 17  BOBBY WAY & THE FABULOUS WAYOUTS  ST. JOSEPH (BROOKFIELD) 6:00P.M.


SUN. SEPT. 18  DO-WA-WA  GREENFIELD PARK LUTHERAN CHURCH (WEST ALLIS) 12:00P.M.
SUN. SEPT. 18  BOBBY WAY & THE FABULOUS WAYOUTS WINE & HARVEST FESTIVAL (CEDARBURG) 12:00P.M.
SUN. SEPT. 18 RABID AARDVARKS  GEMUTLEKEIT DAYS (JEFFERSON) 2:00P.M.
SUN. SEPT. 18  SENSATIONS ST. CLARE CHURCH (WINDLAKE) 3:00P.M.
SUN. SEPT. 18  ROCKER WATERS EDGE (SURING) 3:00P.M.

SAT. SEPT. 24  RIVERWEST ACES HI HAT GARGAGE 4P.M.
SAT. SEPT. 24 SHAG HIDEAWAY (OKAUCHEE) 5:00P.M.

SAT. SEPT. 30 XENO APPLE BARN WINERY (ELKHORN) 12:00P.M.
SAT. SEPT. 30 FREDDY & THE CRUISERS  MAGELLANS (WAUKESHA) 6:30P.M.

SAT. OCT. 1 ROCKER FALL COLOR FESTIVAL (BONDUEL) 6:00P.M.

TUE. OCT. 11  ACOUSTIC BLU DUO  FARMERS MARKET (MEQUON) 11A.M.

THUR. OCT. 13 TOM SORCE SOUTH MILWAUKEE  MARKET 4-6:00P.M.